Vpliv vlog na prihodnje odnose
Če vlogo balon, babuške in druge vloge ali maske uporabljamo dlje, kot je potrebno in koristno, se lahko pozneje v življenju pojavijo resni problemi, še zlasti v zaupnih odnosih kot na primer v zakonu, poslovnih in poklicnih partnerstvih ter odnosih s prijatelji in sorodniki.
Ljudje se nagibamo k temu, da v druge odnose prinašamo vloge, ki smo se jih priučili v otroštvu. Počutimo se domače, ko najdemo ljudi, kjer se vloge prilegajo kot ključ in ključavnica. Posledica tega je lahko neučinkovita komunikacija, dušenje v odnosu in drugi resni problemi v odnosih.

Problematične vloge
Ena najtežavnejših vlog je vloga »zavrženega otroka«. Ne glede na partnerjev trud bo taka oseba vedno iskala zavrnitev, ker je to edina vloga, ki jo zna igrati in ji je znana. Druga problematična vloga je vloga »ustrežljivega človeka«. Taki ljudje ne znajo izraziti svojih želja in potreb, temveč prisluškujejo, kaj želi druga oseba, da ji lahko ustrežejo, tako kot so se v otroštvu naučili ustreči svojim staršem. Ponavadi se znajdejo v odnosu z močnimi osebami. Ubogajo jih, čeprav se kdaj kasneje uprejo prav takšni situaciji, ki so jo sami ustvarili, ker jim je bila znana. Druga, zgornji kompatibilna vloga, ki prinese bridkost vsem, ki so povezani s takšnim človekom, je vloga »jaz imam vedno prav«. To so ljudje, ki so jih v otroštvu razvajali in jim popuščali, zato so postali v svojih zahtevah prave pošasti.

Zapleti v bližnjih odnosih
Seznam vlog je neskončen. Zveze utemeljene na medsebojni privlačnosti vlog, pogosto ne upoštevajo resničnih oseb v ozadju teh vlog. Poleg samih vlog se odnosi lahko zagrenijo z našo (nezavedno) potrebo, da v odnosih izsilimo oziroma projiciramo odzive, kot smo jih v zvezi z vlogami doživeli v otroštvu od naših staršev. Ko (končno) tak odziv doživimo, privre na dan velika zamera, podkrepljena s starim nezadovoljstvom iz otroštva. Sčasoma lahko partnerja sovražimo, kot smo zavedno ali nezavedno sovražili starše. Ker pa sovraštvo do starša ponavadi spremlja občutek krivde, je sovraštvo do partnerja toliko bolj strastno in razbolelo. Ker so vloge postale navade, jih je težko spremeniti. Videti je, da šele obup, izjemno neugodje, trpljenje in nezadovoljstvo prisili ljudi, da naredijo nekaj, kar bo prineslo spremembo.

Zavedanje vlog
Dokler se ne zavedamo vpliva teh vlog, se počutimo nemočno ujeti v frustrirajočo situacijo in za neuspeh krivimo druge. Vedno je veliko lažje videti napake drugih kot svoje. Toda drugih ne moremo spremeniti. Čeprav opozorimo na njihove napake, to ne bo v nobeno korist, če se jih oseba na drugi strani ne zaveda. Spremembe lahko dosežemo le pri sebi, ko prosimo za pomoč svoje notranje vodstvo. Ko prepoznamo eno ali več svojih vlog in tudi partnerjeve, razumevanje vzroka že samo po sebi prinese olajšanje in upanje na rešitev. Če se vsak partner znebi problematične vloge, bo odnos bolj uravnotežen. Lažje bosta izrazila svojo pravo naravo in hkrati spoštovala partnerjevo. Šele takrat se med njima začne razvijati pravo tovarištvo.

Osvobajanje od vlog
Vendar do spremembe lahko pride le, če reprogramiramo podzavest s pomočjo simbolov. Probleme sicer lahko rešujemo z zavestnim umom in njegovo relativno inferiorno močjo, vendar nekatere navade lahko spremenimo le z močjo Višje zavesti. Če se oba partnerja obrneta za pomoč k notranjemu vodstvu in sta pripravljena redno delati tehnike za vtiskovanje sporočil v podzavest, lahko celo v na videz nerazrešljivih situacijah pride do čudežnih rešitev. Če se tudi en sam partner loti spreminjanja podzavestnih vzorcev in se povezuje z notranjim vodstvom, lahko to pomembno vpliva na dinamiko v odnosu. In ko se tako notranje ustvari prostor za spremembo, se lahko tudi partner opogumi in naredi korak naprej pri razreševanju problemov.
Takoj, ko nam izvor in skriti vzroki za vloge postanejo jasni, lahko začnemo delati z njimi. Potem lahko prejšnjo mržnjo, zamero ali sovraštvo do partnerja nadomestimo z resnično hvaležnostjo za razumevanje, ki nam je bilo omogočeno.

Maja Papež Iskra
Vir:Literatura Phyllis Krystal