Uravnovešanje intuicije, čutnosti, razuma in čustev
Zelo pomembno je, da vsak izmed nas poskuša doseči ravnovesje med štirimi funkcijami, ki jih nosimo v sebi kot nekakšna orodja za naše vsakdanje življenje. To so intuicija, razum, čutenje in čustva. Vsi jih imamo, vendar nam niso vse na voljo, ker so nekatere ostale nerazvite v nezavednem delu našega uma. Če hočemo postati celovita in integrirana osebnost, jih je potrebno uravnovesiti, priklicati in pogumno uporabljati v vsakdanjem življenju.

Prevladovanje ene od funkcij
Kadar prevladuje ena od funkcij, smo nagnjeni k temu, da jo uporabljamo več kot drugo, ker nam tako dobro služi. Daje nam občutek varnosti. Eden od najbolj očitnih primerov za to je moški s preveč razvitim intelektom. V poklicu in poslovnih zadevah mu je ta v pomoč, v medčloveških odnosih pa je to stanje problematično, ker lahko drugi trpijo zaradi njega, še posebno, če ima slabšo razvito funkcijo čustvovanja. V večini primerov si najde partnerko z zelo izraženo funkcijo čustvovanja in šibkejšo intelektualno funkcijo. Tako se takšen par sklada kot ključ in ključavnica. Podobno je v odnosu, kjer ima eden bolj razvito intuicijo, drugi pa čutenje. Prvi bo raje živel v sanjskem svetu in prepustil bolj praktičnemu partnerju vse vsakdanje podrobnosti življenja, drugi pa bo poskrbel le za praktični vidik življenja in zanemaril razvoj svoje intuitivne plati in se je morda celo bal. Takšni pari živijo v nekakšnem izkrivljenem sožitju, kjer se partnerja opirata drug na drugega kot na berglo.

Mandala
Pri tem uravnovešanju nam je lahko v pomoč vaja mandala. Mandalo sestavlja krog, ki je razdeljen na osem delov. Krog je simbol za našo osebnost. V sredini je diamant, ki odseva mavrične barve, in je simbol za Višjo zavest. Štirje barvni izseki, simboli za štiri funkcije, tvorijo križ: del na vrhu je rumen in predstavlja intuicijo, zelen za čutenje je spodaj. Levo je temno rožnat odsek za čustva in desno moder odsek za razum. Takšna mandala je simbol za uravnovešeno, celovito osebnost, h kateri težimo. Ljudje, podobno kot mesec, odsevamo svetlobo sonca skozi štiri funkcije, s katerimi vzpostavljamo odnos s svetom okrog sebe.
V nadaljevanju vaje prosimo notranje vodstvo, naj se nam pokaže naše stanje. Pri tem se pojavijo najrazličnejše kombinacije teh funkcij in različne intenzitete, kar je odvisno od vsakega posameznika. Najprej se osredotočimo le na dve, in sicer na prevladujočo in na najšibkejšo. Da bi popravili neravnovesje, moramo preveč razvito funkcijo oslabiti, najšibkejšo pa ojačati. Pri večini ljudi ena od funkcij močno prevladuje, ene sploh ni, drugi dve pa sta nekje vmes. Vajo zaključimo s koncentracijo na originalno podobo mandale, kjer so vse barvne funkcije enako uravnotežene, kot cilj, h kateremu stremimo.

Piramida
Kot dodatno pomoč za uravnoteženje štirih funkcij lahko uporabimo tudi stopničasto piramido, kjer vsaka od štirih strani predstavlja eno od funkcij in je ustrezno obarvana.

Uporaba
Vajo je potrebno delati vsak dan, da po drobnih korakih spreminjamo obstoječe stanje. Lahko si omislimo pripomočke v barvah, ki nas opominjajo na naš proces uravnovešanja.
Idealno je, da bi oba partnerja delala na razvoju svojih funkcij. Tako bi njun odnos postal bolj skladen in se spremenil v dejavno partnerstvo.

Maja Papež Iskra
Vir: literatura Phyllis Krystal